ENDORSEMENTS

FEDERAL

• Lisa McClain - Candidate U.S. Congress Michigan - 10th District
• Paul Mitchell - U.S. Congressman Michigan - 10th District
• John James - Candidate U.S. Senate

STATE

• Diana Farrington - Michigan Representative - 30th District
• Pamela Hornberger - Michigan Representative - 32th District
• Dan Lauwers - Michigan State Senator - 25th District
• Steve Marino - Michigan Representative - 24th District
• Michael McDonald - Michigan State Senator - 10th District
• Bill Schuette - Former Michigan Attorney General
• Douglas Wozniak - Michigan Representative - 36th District
• Jeff Yaroch - Michigan Representative - 33th District

COUNTY

• Larry Rocca - Macomb County Treasurer

County Commissioners:
• Don Brown - Macomb County Commissioner - District 7
• James Carabelli - Vice Chair - Macomb County Commissioner - District 6
• Leon Drolet - County Commissioner - District 13
• Palema Hornberger - Michigan State Representative District 32
• Phil Kraft - Macomb County Commissioner - District 8
• Joseph V. Romano - Macomb County Commissioner - 4th District

LOCAL

ARMADA TOWNSHIP

  • John Paterek – Supervisor

 

BRUCE TOWNSHIP

  • Richard Cory – Supervisor
  • Mike Fillbrook – Supervisor Elect
  • Susan Brockman – Clerk
  • Susan Kraft – Clerk Elect
  • Deobarh Obrecht – Treasurer
  • Frank DiGiorgio – Treasurer Elect
  • Malk Falker – Trustee
  • Paul Okoniewski – Trustee
  • Mike Tremblay – Trustee-Elect
  • Lisa Craffey – Trustee-Elect 

 

CHESTERFIELD TOWNSHIP

  • Daniel Acciavatti – Supervisor
  • Cindy Berry – Clerk
  • Paul Lafata – Treasurer
  • Hank Anderson – Trustee
  • Brian Scott DeMuynick – Trustee
  • David Joseph – Trustee
  • Kathy Vosburg – Trustee

 

CLINTON TOWNSHIP

  • Bob Cannon – Supervisor
  • Kim Meltzer – Clerk
  • Joe Aragona – Trustee
  • Mike Aiello – Trustee Candidate
  • Phil Rode – Trustee Candidate
  • Kenneth Tardie – Trustee Candidate

 

HARRISON TOWNSHIP

  • Adam Wit – Clerk
  • Brian Batkins -Trustee

 

LENOX TOWNSHIP

  • Rondald J. Trombly, Jr.  - Supervisor

 

MACOMB TOWNSHIP

  • Janet Dunn – Supervisor
  • Frank Viviano – Supervisor-Elect
  • Krsiti Possi – Clerk
  • Karen Goodhue – Treasurer
  • Leon Drolet – Treasurer-Elect
  • Tim Bussineau – Trustee
  • Nancy Nevers – Trustee
  • Kathy Smith – Trustee
  • Charles Oliver – Trustee
  • Peter Lucido III – Trustee Candidate
  • Frank Cusumano – Trustee Candidate 

 

RAY TOWNSHIP

  • Lori Lascoe – Clerk

 

RICHMOND TOWNSHIP

  • Cathy LaFontaine – Clerk

 

SHELBY TOWNSHIP

  • Rick Stathakis – Supervisor
  • Jim Carabelli, Treasurer-Elect
  • Lisa Casali - Trustee
  • John Vermeulen – Trustee
  • Vince Viviano – Trustee
  • Lynn Whilhlem – Trustee
  • Lucia DiCicco – Trustee Candidate 

 

STERLING HEIGHTS

  • Michael Taylor – Mayor
  • Liz Sierawski – Council Person, Mayor Pro Tem

 

UTICA

  • Thom Dionne – Mayor
  • Gus Calandrino - Council

 

WARREN

  • Eddie Kabacinski – Council Member

 

WASHINGTON TOWNSHIP

  • Dan O’Leary – Supervisor
  • Sam Previti – Supervisor-Elect
  • Mike Nicely – Treasurer
  • Kathy Bosheers – Clerk
  • Stan Babinski – Clerk-Elect
  • Stan Babinski - Trustee
  • Abby Jacobson – Trustee
  • Gary Kopp – Trustee
  • Sam Previti – Trustee

ORGANIZATIONS

• Fraternal Order of Police - Michigan State Lodge  
• Macomb County Professional Deputy Sheriff's Association
• Michigan Court Officers, Deputy Sheriff's, and Process Servers' Association
• Michigan Professional Fire Fighters Union
• Police Officers Association of Michigan
• Roseville Command Officers Association
• Warren Police Officers Association